GÜNEYDOĞU ANADOLU VE MEZOPOTAMYA TURU

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

6 Gün 6 Saat

Tur Türü

Konaklamalı Turlar

Grup boyutu

50 kişiler

Lokasyon

Güneydoğu Anadolu

Genel Bakış

GÜNEYDOĞU ANADOLU VE MEZOPOTAMYA TURU

1.GECE 

Siz değerli misafirlerimizi acentamızın belirtmiş olduğu noktadan aldıktan sonra akşam saat 19:00’ da Trabzon'dan hareket ederek Erzincan üzerinden sabah saatlerinde Adıyaman'ın Kahta ilçesine ulaşıyoruz. 

1.GÜN: NEMRUT - DİYARBAKIR - MARDİN

İlk olarak sabah kahvaltımızı (ekstra) aldıktan sonra bizleri bekleyen minibüsler ile 2.150 metre yüksekliğe sahip Nemrut Dağına tırmanışa başlıyoruz. Dağ, eski çağlarda Komagene olarak bilinen, bu alanda bulunan arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Antiochos tümülüsü ve buradaki dev heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü millî park içinde kalan kültürel değerlerdir. Bu eşsiz yapıt ve manzarayı rehberimizden dinledikten sonra fotoğraf ve serbest zaman veriyoruz. Ardından tesiste bizi bekleyen otobüsümüz ile Diyarbakır’a ilk olarak Anadolu’nun en eski camisi olan Diyarbakır Ulu Camii’ ye gidiyoruz. Büyük bir uyum içerisinde ve farklı dönemlere ait avlu cephesine yerleştirmiş olan mimari bezekler, kabartma ve yazıtları gördükten sonra Ulu Cami den ayrılıyoruz. Türkiye’de bakır işçiliği konusunda oldukça öne çıkan şehirlerden biri olan Diyarbakır’ın konuklarını bambaşka bir dünyaya sürükleyen birbirinden etkileyici bakır ürünlerin yapıldığı Diyarbakır Bakırcılar Çarşısı ile gezimize devam ediyoruz. Ardından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dicle Nehri üzerinde yer alan tarihî köprüsü 10 Gözlü Köprü’ yü fotoğraflıyoruz Mardin'e doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği, konaklama otelimizde

ÖNEMLİ NOT: NEMRUT DAĞI TURUMUZ EKSTRA OLUP, GÜNDOĞUMU ZİYARETİ YAPILACAKTIR

Sabah Kahvaltısı:Kahta da Alınacak Olup Ekstra

Öğle Yemeği: Diyarbakır Alınacak Olup Ekstra

Konaklama Oteli: Mardin Anemon

Akşam Yemeği: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir

2.GÜN: MİDYAT - BEYAZ SU - DARA ANTİK KENTİ - MARDİN

Sabah otelde alacağımız kahvaltımızın ardından Midyat'a doğru yola çıkıyoruz. ilçeye ün kazandırmış üç katlı bir ev olan ve izlediğimiz bir çok diziye de ev sahipliği yapmış Midyat Konuk Evi ile gezimize başlıyoruz  burada misafirlerimiz rehberimizin anlatımından sonra fotoğraf çekilebilir. Aynı zamanda Midyat el sanatları ve telkâri ile öne çıkmış bir ilçemizdir. İnce işçiliğin sanata dönüştüğü atölyeleri ziyaret ederek dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilirler. Midyat gezimize Mor Gabriel Manastırı’nı (Deyrulumur Manastırı) ziyaret ederek devam ediyoruz. Ziyaretimiz esnasında Süryanilik hakkında önemli bilgiler alarak, Ana Kilise; Theodora Kubbesi, Azizler Evi’ni görüp manastır yaşamına yakından tanıklık ettikten sonra Midyat'ın güneyinde kalan plato ve tepelerin eteğinden kaynağını alan bir vadi içerisinde Nusaybin'e doğru akan Beyazsu deresi üzerinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizi aldıktan sonra ana kayalar üzerine oyulmuş mezarları görüp Büyük iskender ve Pers Kralı Darius'un savaş alanına Dara Antik kentine doğru yola çıkıyoruz. Dara ziyaretimiz tamamlandıktan sonra Mardin' e doğru yola çıkıyoruz. Seyahatimize Dinler ve Dillerin Başkenti olarak bilinen binlerce yıllık geçmişiyle ve bozulmamış tarihi dokusuyla geçmişe ışık tutan Mardin de gezimize başlıyoruz. İlk olarak Kasımiye  Medrese'sini geziyor ve muhteşem Mezopotamya manzarasını fotoğraflama şansı buluyoruz. Sonrasında Mardin Ulu Camii, Mardin evlerinin en güzel örneklerinden biri olan Ptt Evi, gibi yerleri rehberimizin anlatımları eşliğinde ziyaret ederek ve taşın dantel gibi işlendiği bu yapıları birbirine bağlayan mistik Mardin sokaklarını keşfediyoruz. Serbest zaman esnasında meşhur badem şekeri, bıttım sabunu vb. Mardin'e özel hediyelik alışverişimizi yapıyoruz. 

Öğle Yemeği: Beyazsu da Alınacak Olup Ekstra

Konaklama Oteli: Mardin Anemon

Akşam Yemeği: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir

 Akşam saatlerinde otelimize varıyoruz.

3.GÜN: ŞANLIURFA – HARRAN OVASI - GÖBEKLİTEPE

Sabah otelde alacağımız kahvaltımızın ardından Harran Ovasına geçiyoruz burada bulunan konik evlerin gezintisini, tanıtımını dinledikten sonra Şanlıurfa'ya doğru yola çıkıyoruz. Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya varıyoruz. İlk gezi noktamız Cilalı Taş Devrinden kalma, son dönemde dünya tarihini bile değiştiren ve dünyanın en eski açık hava tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe olacaktır. Göbeklitepe gezimizin ardından öğle yemeğimiz için tesiste mola veriyoruz. Balıklı Göl, Halil- ur Rahman Cami, kutsal yerler ve eski çarşıları geziyor ve Şanlıurfa’ya özgü baharatlarından alıp konaklama yapacağımız otelimize yerleşiyoruz. Kısa bir dinlenme sonrasında Sıra Gecesine katılıyoruz. 

Öğle yemeği: Tesiste Alınacak Olup Ekstra

3. Gece Konaklama: Nevali Otel 5*

Sıra Gecesi - Akşam Yemeği: Ekstra Olarak Belirlenen Mekânda Sıra Gecesi Alınacaktır

4.GÜN: HALFETİ – GAZİANTEP

Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra otelden ayrılıyoruz. Halfeti’ye geçiyoruz. Sular altında kalmış Halfeti’de tekne turu ( EKSTRA )yapmak üzere iskeleye iniyoruz. Burada 1 saat sürecek keyifli tekne turunun ve rehberimizin batık şehir Halfeti Hakkında anlatımlarını dinleyerek baraj gölü üzerinde teknemizden eşsiz fotoğraflamaları yaptıktan sonra Gaziantep gezimize Zeugma Mozaik Müzesi ile devam ediyoruz. Roma imparatorluğunun en doğudaki, en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini süreceğiz. Eski şehirde yapacağımız yürüyüş turunda, pek çok tarihi Han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı’na ulaşıyoruz. Bakırcılar Çarşısı gibi tarih kokan eşsiz yerleri geziyoruz. Gaziantep baklavamızı alıyor. Öğle yemeğinde Antep’in meşhur lezzetlerinden tadıp kardeş şehir Maraş’a ait meşhur dondurmamızı alıp Trabzon’a doğru yola çıkıyoruz. Bir daha Gezi Molası Kültür Turunda görüşmek üzere sizleri aldığımız noktalara bırakıp vedalaşıyoruz.

Öğle Yemeği: Tesiste Alınacak Olup Ekstra

Halfeti Tekne Turu: Ekstra

Akşam Yemeği:Tesiste Alınacak Olup Ekstra

Fiyata Dahil Olan Hizmetler / Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Programda Ekstra Olarak Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
Araç İçi İkramlar
Rehberlik Hizmeti
Milli Park Giriş Ücretleri
Özel Otobüs ile Tüm Transferler
Seyahat ve Sağlık Sigortası
3 Sabah Kahvaltısı
2 Akşam Yemeği
3 Gece Otel Konaklaması
Müze Kart (Misafirlerimiz Müze Kart İnternet Sitesi Üzerinden Başvurusunu Yaparak Bir Yıl Boyunca Müze ve Ören Yerlerine Ücretsiz Giriş Yapabilir)
Öğle Yemekleri
Her Türlü Kişisel Harcamalar ve Otel Ekstraları
Şanlıurfa Sıra Gecesi
Nemrut Dağı Turu
Batık Şehir Halfeti Tekne Turu

Güzergah

Temalar

Tarih ve Kültür
Macera
Eğlence
Doğa ve Spor
Aile ve Çocuklar
Lüks ve Konfor
Yiyecek ve İçecek
Eğitim
Otel ve Konaklama
Ulaşım ve Transfer

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Otobüslü

Tur Konumu

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Yorum yazmak için giriş yapınız

GEZİ MOLASI TURİZM Doğrulandı

May 2021 'dan beri üye

8.750 ₺ başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
başlayan fiyatlar
8.750 ₺
0 Yorum